DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
14°C
İstanbul
14°C
Hafif Yağmurlu
Pazar Açık
19°C
Pazartesi Yağmurlu
11°C
Salı Hafif Yağmurlu
8°C
Çarşamba Az Bulutlu
10°C

İptal edilen KPSS’de yeni ayrıntı: MASAK banka hesaplarını inceliyor

2022-Kamu Çalışanı Seçme Sınavı’nın (KPSS) 31 Temmuz’da gerçekleştirilen oturumlarında yöneltilen soruların karşılıklarıyla birlikte bir …

06.08.2022 05:00
0
A+
A-

2022-Kamu Çalışanı Seçme Sınavı’nın (KPSS) 31 Temmuz’da gerçekleştirilen oturumlarında yöneltilen soruların karşılıklarıyla birlikte bir yayınevine sızdırıldığı teziyle başlayan baş döndürücü süreç dün iptal kararı ile sonuçlandı. Kararı, şaibe argümanlarının kamuoyuna yansımasının akabinde misyondan alınan Prof. Dr. Halis Aygün’ün yerine dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Ölçe, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy açıkladı. Ersoy, tüm adaylardan ÖSYM ismine özür dilediği açıklamasında 31 Temmuz tarihlerindeki oturumların iptal edildiğini, 6-7 ve 14 Ağustos’taki oturumların ertelendiğini duyurdu. Devlet Denetleme Şurası (DDK) Lideri Yunus Arıncı ise “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın başında soru işareti kalmaması ismine 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline gerek görülmüştür” açıklamasını yaptı. 

KURUMLAR TEYAKKUZDA 

Halis Aygün’ün vazifeden alınmasına ve kuşkulu Yediiklim Yayınevi hakkında soruşturma açılmasına sebep olan olaya yönelik ilgili tüm kurumlar teyakkuzda. Devlet Denetleme Kurumu (DDK) ve Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) incelemelerinin yanı sıra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da soruşturduğu olayın akabinde beklenen kritik karar geldi. Çiçeği burnunda ÖSYM Lideri Ersoy, misyona atanmasının üzerinden daha 24 saat geçmeden, dün öğle saatlerinde kameralar karşısına geçerek yaptığı birinci açıklamasında, adaylardan özür dileyerek, imtihanın iptal edildiğini, KPSS’ye ait yeni takvimin de 17 Eylül’den itibaren işleyeceğini söyledi. 

Ersoy, açıklamasında şunları kaydetti: 

“Böyle bir tablonun hem kurumumuzun çalışma unsurları hem hukuk hem de kamuoyu vicdanı bakımından kabulü asla mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Devlet Denetleme Şurası Başkanlığı çabucak harekete geçerek inceleme başlatmıştır. İptal edilen ve ertelenen imtihanlara ait yeni takvim en kısa müddette kamuoyuyla paylaşılacaktır. İmtihanı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni imtihan için rastgele bir ek fiyat talep edilmeyecektir. Maksadımız tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden emin olacakları bir imtihan ortamı oluşturmaktır. Ortaya çıkan eksiklikleri ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşmak ve gereken önlemleri aktif formda almak suretiyle ÖSYM’nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç istek etmediğimiz halde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu bahtsız süreçten ötürü tüm adaylardan özür diliyoruz.” 
BmvRA 1659688347 6289

 ARAMALAR DEVAM ETTİ 

2 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla inceleme başlatan DDK, Lider Arıcı’nın “şüpheli bulgular” olduğunu açıklamasının akabinde denetçilerini ÖSYM’ye göndermiş, çabucak akabinde da olayla ilgili cürüm duyurusunda bulunmuştu. DDK denetçileri dün de merkezde incelemelerini sürdürürken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında evvelki akşam “sahtecilik, kamu aleyhine dolandırıcılık ve misyonu berbata kullanma” suçlamalarına istinaden yayınevinin Ankara’daki iki adresine baskın yapılmıştı. Ankara Karanfil Sokak ve OSTİM Cevat Dündar Caddesi üzerindeki binalarında gerçekleştirilen aramalar yedi saati buldu. Aramalar sonucunda bir kısım dijital malzemeler ile soru kitapçıklarına el konuldu. Bu çalışmaların akabinde da Yayınevi’nin avukatları, dün sabah DDK’ya giderek, Kurum’un istediği bilgi ve evrakları teslim etti.

AYNI DERSHANEDEKİ 21 ÖĞRENCİNİN SINAVDAKİ KARŞILIKLARI AYNI

Başlatılan incelemede bir dershanede imtihandan kısa bir müddet evvel yapılan KPSS denemesindeki soruların kimilerinin soru kitapçığında yer aldığı da belirlendi. Birebir dershanede eğitim alan öğrencilerden 21’inin sınavdaki karşılıklarının tıpkı olduğu kaydedildi.

agGKr 1659688352 4572

DDK’DAN YENİ AÇIKLAMA: SÜRECİ BULANDIRMAYA ÇALIŞANLARA PRESTİJ ETMEYİNİZ

Devlet Denetleme Konseyi Lideri Yunus Arıncı’dan süreçle ilgili yeni bir açıklama geldi. Arıncı, “Sosyal medyada ve bazı haber mecralarında, iptal edilen KPSS ile ilgili kurumumuz kaynak gösterilerek birtakım asılsız haberler paylaşılmaktadır. Süreci bulandırmaya çalışanlara prestij etmeyiniz. Süreci şeffaf bir halde sürdürmeye, kamuoyunu şahsen bilgilendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

SORULAR NASIL HAZIRLANIYOR?

Soru hazırlama sürecinin belirlendiği Soruların Hazırlanması, Soru Havuzunun Oluşturulması ve Soruların Güvenliğinin Sağlanmasına Ait Yönetmelik’e nazaran, imtihan sorularını hazırlayan herkes, kamu vazifelisi sayılıyor. Sorular, şu evrelerden geçiyor: 

Alanında uzmanlaşmış, soru hazırlama tekniklerine vakıf öğretim elemanları, kamu vazifelileri ve “diğer kişiler”den oluşan soru muharrirleri ve denetmenlerin ferdî bilgileri bir data tabanında toplanıyor. Data tabanı, Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı ve Yabancı Lisan İmtihanları Daire Başkanlığı tarafından makul periyotlarda güncelleniyor. Uzmanların seçiminde “ÖSYM’nin uyguladığı imtihanlara yönelik rastgele bir dershane, etüt merkezi, yayınevi ile bir münasebetinin bulunup bulunmadığı” kriteri de göz önünde bulunduruluyor. 

KULLANMAMA KAİDESİ VAR 

Gizlilik temeliyle yürütülen soru hazırlama süreci, tüm kurum ve kuruluşların iş birliğiyle yürütülüyor. Misyon alanların kimliği istisnai durumlar dışında kapalı tutuluyor. Soru müelliflerine, ÖSYM için yazdıkları soruları öteki hiçbir yerde kullanamama, satmama ve fiyatsız devredememe kaidesi bulunuyor. Bireylerin bu sorumluluğu vazifelerinden ayrıldıktan sonra da devam ediyor. Soru muharrirleri tarafından hazırlanan her soruya, soru müellifinin T.C. kimlik numarası ile sorunun, alanı, muharrire nazaran zorluk derecesi, düzeyi, konusu, alt konusu ve gibisi özellikleri kapsayan etiketleme süreci yapılıyor. 

KABUL SÜRECİ 

Etiketlenen sorular ön bilimsel kontrole tabi tutuluyor. Kabul edilen soruların, alan uzmanı tarafından ön düzenlemesi yapılarak taslak soru havuzuna aktarılıyor. Bu etapta görevliye soru başına fiyatı ödeniyor. Reddedilen sorular da iki yıl müddetle atıl soru havuzunda saklanıp, akabinde imha ediliyor. Reddedilen soru için soru muharriri, rastgele bir bilgi yahut fiyat talep edemiyor. Taslak soru havuzunda çalışacak denetmenler, sorunun içeriği üzere konular da göz önünde bulundurularak seçiliyor. Sorunun sonuncu kontrolü ise, kişisel yapılabileceği üzere kurul tarafından da yapılabiliyor. Soruların kontrolü kişisel olarak yapılacaksa, uzman sayısının kâfi olduğu alanlarda en az üç farklı kişinin denetlemesi de kaide koşuluyor. Kontrolü yapılan soru başka bilimsel denetmenlere denetlettirilebiliyor. 
HadLr 1659688369 4663

DİL DENETİMİ 

Soruları hazırlayan uzmanların yanı sıra; kesin kontrolün modülü olan “dil denetimlerini” yapan denetmenler de görüyor. Lisan denetmeni tarafından sorunun içeriği ile ilgili bir değişiklik önerisi yapıldığı takdirde bu teklif, alan uzmanı tarafından birebir bilimsel denetmenlere denetim ettirilebiliyor. 

SORU GÜVENLİĞİ 

Nihai ve lisan kontrollerinden geçen sorular, soru havuzuna aktarılıyor. Sorular; fiziki güvenliği sağlanmış, internet ilişkisi olmayan, denetimli ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmış bir ortamdaki soru havuzunda saklanıyor. Alan uzmanları yahut Başkanlıkça yazılı olarak görevlendirilenler haricinde, soru havuzunun bulunduğu ortama kimse erişemiyor. Soru havuzunda mümkün teknik arıza durumunda müdahaleyi yapacak vazifelinin yanında sürekli ÖSYM Lideri tarafından görevlendirilen bir işçi bulunuyor. Soru havuzundan soruların seçilmesi ve sisteme erişim yalnızca Lider tarafından görevlendirilen işçi tarafından, kriptolu aygıtlarla sağlanıyor. Basılı ortamda yapılan imtihanlarda soru kitapçıkları kapalı devirde (Her türlü bağlantıdan izole edilmiş ortamda, soruların hazırlanmasından, nakil araçlarına yüklenmesine kadar süreçleri kapsayan, 24 saat aslına nazaran yürütülen çalışma) basılıyor. Burada, Lider, görevlendirdiği Lider Yardımcısı ve ilgili işçi haricinde kimse sorulara ulaşamıyor. 

SOYLU: DEVLET İŞİNİN BAŞINDA

Sınav iptal kararının açıklandığı dün, yetkililerden üst üste “olayın titizlikle araştırıldığı” ve “kamuoyuna karşı şeffaf olunacağı” istikametinde açıklamalar geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, imtihan iptali kararının açıklanmasından evvel katıldığı bir programda mevzuya ait sorular üzerine, “Devlet Denetleme Konseyi, Yükseköğretim Kurumu, akabinde Ankara  

Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla da Ankara Emniyet Müdürlüğü grupları bu husustaki çalışmalarını sürdürüyor. Devlet, işinin başında” dedi. 

“HAK YEDİRMEYİZ” 

Soruşturma sürecini başlatan incelemeyi yapan DDK Lideri Yunus Arıncı da, imtihan iptal kararının açıklanmasından evvel toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “DDK olarak KPSS’ye yönelik incelemelere titizlikle devam ediyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız” sözlerini kullandı. İptal kararının duyurulmasından sonra da “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın başında soru işareti kalmaması ismine 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline gerek görülmüştür. Süreçle ilgili DDK olarak şeffaf bir halde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. 

‘SORUŞTURMA TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLÜYOR’ 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğü belirtilerek, “ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2022 KPSS Genel Kültür, Genel Yetenek İmtihanlarına ait olarak 2022 KPSS sorularının çalındığına, sızdırıldığına yönelik çıkan argümanlarla ilgili olarak DDK tarafından Cumhuriyet Başsavcılığımıza yapılan cürüm duyurusu üzerine soruşturma başlatılmıştır. Başlatılan soruşturma kapsamında 3 Ağustos 2022 günü Ankara Sulh Ceza Hakimliğinden alınan arama ve el koyma kararı doğrultusunda Mali Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü’ne verilen talimatlarla özel bir eğitim kurumuna ilişkin yayın meskeni ve dershanesinde birebir gün arama ve el koyma süreci yapılmış, bir kısım dijital malzemeler ile soru kitapçıklarına el konulmuştur. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir” denildi. 

8 YILA KADAR HAPİS

6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanun’da şu cezai yaptırımlar öngörülüyor: Zımnî olan bilgileri, hukuka muhalif olarak elde eden yahut elinde bulunduran kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren öbür bir hata oluşturmadığı takdirde, bir yıldan dört yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılıyor. Bu bilgileri ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar mahpus ve beş bin güne kadar isimli para cezasına çarptırılıyor. İmtihan sonuçlarını bir adayın lehine yahut aleyhine olacak biçimde değiştiren kişi için ise, öbür bir hata olmadığı takdirde, üç yıldan sekiz yıla kadar mahpus cezası belirleniyor.

‘ÇÜRÜYEN YAPIYI DÜZELTMEK ŞART’

Şırnak’ın Uludere ilçesinde konuşan CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Kamu İşçi Seçme Sınavı’nın (KPSS) iptaliyle ilgili sorusuna, devlette çok büyük bir çürümenin olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ben boşuna Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın kapısına gitmedim. Boşuna oraya dayanmadım. Boşuna oraya gidip de hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için buranın da kesinlikle bir formuyla adalet dağıtması gerektiğini söyledim. Kelamlı imtihanda hakları yenilenler vardı. İmtihanlarda hakları yenilenenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız.” Kılıçdaroğlu, “Bakın ben buradan, Roboski’den kelam veriyorum. KPSS’ye girip hakkı elinden alınan o gencecik evlatlarımızın da hakkını ve hukukunu korumak zorundayız” dedi

BAHÇELİ: ALAYI BİRDEN CEZALANDIRILMALIDIR

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, KPSS skandalına ait olarak “KPSS’de çıkan ve bir yayınevinin test kitapçığında sorulduğu anlaşılan 20 soruya kimlerin tam ve eksiksiz yanlışsız karşılık verdiği tespit edilmeli, bu şahıslarla ilgili inceleme de hemen yapılmalı. Bahse mevzu soruların hepsine yanlışsız yanıtlar verenler ortasında makul bağ ve temas bulunursa, bunların alayı birden isim isim afişe edilmeli, en ağır cezaya çarptırılmalı” diye konuştu. MHP başkanı Devlet Bahçeli, KPSS sınavıyla ilgili şaibelerin somutlaştığını ve bir yayınevinin hazırladığı test kitapçığında bulunan 20 sorunun aynısıyla kelamı edilen KPSS imtihanında sorulmasının tartışmaya yol açtığını kaydederek, “Adli ve idari tasarruflarla sorunun üzerine gidilmesi elbette yerindedir, lakin kâfi değildir” dedi.

‘YAYINEVİMİZİN SORULARI KULLANILDI’

KPSS iptal kararı üzerine Yediiklim Yayıncılık Sahibi Münir Çelik, gerçekleştirdiği basın toplantısında şunları söyledi: “Biz periyot içinde 120 soru için 100 bin soru hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek soru hazırlanıyor. Buradaki meşakkat, Türkçede paragraf sorusu var, geçen yıl DGS imtihanında sorulmuş. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizden almış siz takdir edin. Hiçbir tarikata, cemaate, siyasi partiye üye olmadım. Bulamazsınız. Biz burada mağdur olan tarafız. Her türlü akına geçtiler. 1 milyon 600 bin gencin mağdur olmasına üzüldük.” Yediiklim Eğitim Kurumları’ndan yapılan yazılı açıklamada ise; ÖSYM Lideri Ersoy’un açıklamasının Yayınevi’ni akladığı savunularak, “Bahsi geçen soruların rastgele bir formda çalınmadığı yahut sızdırılmadığı, tersine yayınevimizin birtakım sorularının KPSS’de kullanıldığı belirtilmiştir. Kurumumuza yapılan ithamların büsbütün temelsiz olduğu net ortaya çıkmıştır” denildi.

GEÇERLİLİK MÜHLETİ SON 2 YILI DA KAPSAYACAK

İletişim Lideri Fahrettin Altun, KPSS’nin iptal edilmesinin akabinde Twitter’dan yaptığı açıklamada, kamu kurumlarının KPSS ile işçi alım süreçlerinin yeni KPSS takvimine nazaran güncelleneceğini duyurdu. Altun, “Bu yıl kamu vazifelerine atanacaklar için ‘KPSS sonucu geçerlilik süresi’ bir sonraki KPSS ile birlikte son iki yılın KPSS sonuçlarını da kapsayacak formda uygulanacak, rastgele bir hak kaybına neden olunmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

 

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.